info@noelcollection.com


Příběhy

ALFONS MARIA MUCHA

(1860 Ivančice na Moravě – 1939 Praha)

byl český malíř, sochař, tvůrce plakátů, ilustrátor. V letech 1895–1904 patřil v Paříži mezi nejznámější reprezentanty secese a mezi tvůrce tohoto stylu.

Jeho plakáty – divadelní i komerční – dekorativní panó a návrhy interiérů udávaly tón dobů a spoluvytvářely secesní sloh.

Muchovy bibliofilské publikace patří do světového zlatého fondu krásné knihy. Zúčastnil se několika kolekcemi Světové výstavy 1900 v Paříži a na téže výstavě vyzdobil malbami interiér Pavilonu Bosny a Hercegoviny.

 

 

 

 

 

 

VÁNOČNÍ PŘÍBĚH

Tak jako všichni Středoevropané prožíval Alfons Mucha Vánoce velmi citově. Namaloval několik krásných obálek s vánočními motivy pro francouzské a americké časopisy. Po návratu do Čech známe také z roku 1934 pohlednice s tématem Narození Páně.

Ale téma Vánoc sehrálo osudovou roli při nejmenším dvakrát i v jeho uměleckém životě. Byly to právě vánoční svátky v roce 1894, kdy Mucha zbyl v Paříži z cizinecké skupiny umělců skoro sám. A tak zašel do tiskárny Lemerciere zkorigovat nátisky ilustrací svého kamaráda, který byl šťastnější a na cestu domů si vydělal dosti peněz. Byl v tiskárně úplně sám, když přišel posel od elitní zákaznice Sarah Bernhardt se žádostí o nový plakát pro hru Gismonda. Zoufalý tiskař se na Muchu obrátil, zda by se nepokusil žádosti slavné herečky vyhovět. Tak vznikl první plakát pro divadlo Sarah Bernhardt. Lišil se od dosud známých plakátů svou jemnou barevností i důrazem na hereččin slavnostní postoj a půvab. Stal se přes noc obdivovaným a založil Muchovu slávu. Sarah si ho zavázala smlouvou na šestiletou spolupráci a malíř se stal vyhledávanou pařížskou celebritou.

Druhé významné vánoce stojí na počátku další významné etapy Muchova života. Na Vánoce 1909 obdržel malíř od amerického milionáře Charlese R. Cranea příslib, že bude financovat jeho životní projekt - Slovanskou epopej.

V následujícím roce přesídluje Alfons Mucha do Čech a začíná vznikat jeden z největších obrazových cyklů dvacátého století. Dvacet obrazů formátu 6 x 8 m nebo 4 x 6 metrů nemá ve své době obdobu.